ALABALIK >>

Tanıyalım 

Doğal yemlerle avcılık 

Yapay yemlerle avcılık 

Olta takımı 

Doğal yemlerle alabalık avcılığı : Adı üzerinde doğal olan her türlü yemi ifade eder. Solucanlar, her türlü böcek ve sinekler, bunların larvaları, balıklar, balık havyarları, doğal yem sınıfına girerler. Du doğal yemler canlı yada cansız olabilirler.

Doğal yemlerle avcılıkta bence dikkat edilecek en önemli nokta yemin kaynağıdır. Özellikle ülkemi iç sularının doğal türleri yani salmo trutta ailesi temiz ve kaliteli rakımı yüksek sularda yaşamaktadırlar. Bu türler suyun kirlenmesinden çok kolay etkilenirler. Bu nedenle başka bir akarsudan, topraktan ya da denizden temin edilen doğal yemler aracılığı ile çeşitli mikroplar bu sulara taşınabilir. balıkçılıkta önde olan ülkelerde kullanılacak doğal yemin suyun kendisinden yada havzasından elde edilme şartı vardır.

Doğal alabalıklarımız için ve ayrıca oltacıların kendi sağlıkları açısından en önemli tehlike kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvalarının doğal yem olarak kullanılmasıdır. BUNLAR ÇOK TEHLİKELİ MİKROPLARI TAŞIYARLAR. Ayrıca canlı ya da cansız içsu ve deniz balıklarının kullanımıda potansiyel taşıyıcılıktan dolayı yasaktır. Bunun haricindeki her türlü doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

Bu yemlerin kullanılmasını yasaklattık ancak uygulama da soyu tehlikede olan doğal türlerimiz sizlerin titizliğinin sonucu hayata devam edebileceklerdir. Lütfen bu gerçeği unutmayalım.

alayemAlabalığın doğal yemlerle avcılığında en bilinen yem solucandır. Solucanın alabalık avlanacak akarsu havzasından elde edilmesi ekolojik açıdan son derece önemlidir. Ankara’lı oltacı arkadaşlarımın bazıları eskiden solucanı Atatürk Orman Çiftliği yanından geçen Ankara çayının kenarındaki çamurlu topraklardan toplarlardı. Zaten solucan av alabalık avının en başarılı doğal yemi değildir.

Alabalık avının en doğal yemi helikopter sineğinin yada böceğinin larvasısır. Resimde görülen böcek bu larvanın ta kendisidir. En başarılı av bu yemle bir de resmini bulamadığım su içindeki çürümüş dalların içinde bulunan bir tür ağaç kurdunun larvasıdır.

Ayrıca alabalığın bulunduğu akarsu yada göl çevredeki böcekler başarıyla kullanılır. sadece alabalıkta değil tüm olta balıkçılığında ilk sırada gelen doğal yem balığın orada doğal olarak beslendiği yemdir. 

Bu bilgiler kendi bilgilerimize ilave olarak olarak av arkadaşım ve ustam Orhan Yılmaz dan derlenmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için kanyon.net adresini ziyaret ediniz.

 

Bu site amatör balık avcılığına adanmıştır.
Yoğun bir emekle hazırlanan bu sitedeki bilgi ve belgelerin kaynak gösterilerek dahi izinsiz kullanımı yasaktır.
© bizimolta.com 1998 tüm hakları saklıdır.
web tasarım : rastgele

 

Free Web Hosting